30 Ekim 2012 Salı

BİR PAZAR GEZİSİ: CENEVRE'DEN NYON'A GÖTÜRDÜ YOL BİZİ
Eşimin WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü)'daki görevi nedeniyle Cenevre'ye yaptığım seyahatlerimden izlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. 

Cenevre'nin kuzeyinde, yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki, Nyon'a gölden vapurla veya karadan tren gibi toplu ulaşım araçlarından biriyle ulaşmak mümkün. Aslında kulağa ilk anda çok tanıdık gelmeyen bu şehir, spor meraklılarının hatırlayabileceği gibi, UEFA'nın kura çekimlerinin  yapıldığı bir yer.

Cenevre Garından 20 dakikalık bir tren yolculuğuyla varacağınız  Nyon, yürüyerek bir buçuk saatte gezilebilecek küçük şirin bir şehir.  Erken roma çağından günümüze varlığını sürdüren, eski  şehrin, restore edilmiş ve korunmuş binalarından ve sokaklarından  önemli bir 16 ncı yüzyıl şehri izlerini  görmek mümkün.

Ekim sonu itibariyle, bir Pazar günü, Cenevre garından trenle ulaştık eşimle Nyon’a.   Nyon garından göle doğru yönelerek ve önceden bir araştırma yapmadan bu şehri keşfe çıktık. 
Veee; yol bizi Nyon şatosuna götürdü. 


Nyon Şatosu 16 yüzyılda yapılmış ve 2006 yılında restorasyonu tamamlanmış, içindeki müzede yapıldığı yüzyıla ait el yapımı seramikler sergileniyor.  

Şato, eski şehre, limana ve Leman gölüne nazır, manzara inanılmaz . 

Asansörle inerek  veya yürüyerek eski şehre ulaşmak birkaç dakikanızı alıyor.  Pazar günleri buradaki meydanda, eski eşya pazarı kuruluyormuş. Seramiklerden, kullanılmış çeşitli giyim eşyalarından, oyuncaklardan tutun da eski paralardan, tablolardan, plaklardan, cdlerin sergilendiği  bir çok tezgah açılıyor burada. Meraklıları için ilgi çekici bir yer. 

Bunun  dışında,  meydanın trafiğe kapalı arnavut kaldırımlarından yürüyerek, korunmuş 16 ncı yüzyıl mimarisi eşliğinde, muhtelif gemicilik malzemeleri  satan küçük dükkânları, antikacıları, sanat galerilerini, restoran ve kafeleri gezmeniz mümkün. 

Çok değil biraz daha ileride Leman gölü kenarındaki  yürüyüş yolunu izleyerek yemyeşil parklarını, asırlık ağaçlarını, göle nazır konuşlanmış, tiyatro gibi kamusal binalarını, yat limanını ve bahçelerini keşfedebilirsiniz. 

Ekim sonunda yaptığımız bu Pazar gezimizde, park ve bahçelerinde, sonbaharın güzel sarı ve turuncunun her tonunu gördük. Dört mevsimin ayrı ayrı keyfinin yaşanabileceği  kart postal tadındaki seyirlik bu yerde;  kışın bembeyazının veya  yemyeşil  ve börtü böcek, çiçek açmış ağaçlarıyla baharın bütün renklerini yaşamak çok mümkün görünüyor.

Yolunuz buraya Temmuz veya Ağustos ayında düşerse, plajlarının tadını da çıkarırsınız belki, belli mi olur?

Nyon'u ve etkinliklerini tercihinize uygun daha ayrıntıları www.nyon-tourisme.ch sitesinden keşfedebilirsiniz.

Bol seyirler, esenlikler.

Yelda S.

2 yorum:

SİHİRLİ OKLAVA dedi ki...

oldukça ilginç bir yere benziyor...kimbilir belki yolumuz düşer..teşekkürler

Adsız dedi ki...

Sevgili Sihirli Oklava, bu yazıyla size farklı bir pencere açabildiysem ne mutlu bana...yolların siz güzel yerlere ulaştırmasını ve keyifli seyahat hatıralarınızın artmasını dilerim. Hoşca kalın.

Yelda S.