18 Temmuz 2012 Çarşamba

BEN BİLMEM, EVRENE SOR!


Yazan: Yelda S.


İçinden çıkamadığı derdini anlatan ve de her türlü telkine kapalı arkadaşınıza tutumunuz ne olur?


Konuyu kısaca biraz açayım; yakın iki arkadaştan dertli olan, aile çevresindeki üçüncü şahıslar arasındaki sıkıntılı biri konuya gereğinden fazla empati duyuyor, ferahlamak için görüşlerine ve önerilerine güvendiği yakın arkadaşına bu dertten bahsediyor. 


Çoğumuzun yaptığı bir şeydir bu, değil mi? Buraya kadar bir sorun yok. Ancak, dert anlatan kişi, sorun kendisini kat kat aştığından, görüşü daralmış, kendisini dinleyen arkadaşının salık verdiği önerilerin her birine bir gerekçe bularak her türlü telkine kapanmış durumda. Dert anlatan da, dert dinleyen de sürekli konuşuyor, ama bir anlamda herkes kendi söyleyip kendi dinliyor, ayrıca balon gibi şişmek de cabası.


Sizin bu durumda tutumunuz ne olur? Birkaç farklı yaklaşımla konuya bakalım olayın içinden çıkmanıza yardımcı olabilek mi?


Dert dinlemekten şişmiş ve bayılmış durumdaki, kötü arkadaşın tutumu: “…evet çok zor bir durum haklısın. Ya  bu arada, biliyor musun ben de çok sıkıntıdayım; akşam bana misafir gelecek, hazırlık yaparken çocuklar ayağıma dolanıyor, sana göndersem, ne dersin?.”


İyi arkadaşın tutumu; “…neticede ailen, üzülmeni anlıyorum, ancak, üçüncü şahısların derdine bir yere kadar yardımcı olabilirsin, önerilerini dinlemiyorlarsa, durman gereken sınır bilmelisin, bu tutumundan zarar görebilirsin, kendini koru lütfen."


Olumsuz arkadaş;  “…bu çok sıkıntılı bir durum, bu sorun çözülemez, ne halleri varsa görsünler, hem sana ne oluyor anlamıyorum ki? Sana ne onlardan, her koyun kendi bacağından asılır.”


Olumlu arkadaş: “...her şey çözülür, su yolunu bulur, sen kendine bak. Zamanı geldiğinde gereken neyse yaparsın ama fazlasına gerek yok, senin de bir hayatın var."


Fazla empati yapan arkadaş:  “…aman Allahım ne diyorsun sen? Daha neler neler olur, bununla kalmaz, bunun sonu felaket, bak sana peşin söylüyorum bunlardan bir yol olmaz, sen de ziyan olursun arada."


Objektif arkadaş:  “…biraz uzaktan bak olaya, bakış açın netleşsin, senin aşan şeylerin üzerine yapışmasına izin verme, bu arada sen de önemlisin kendini korumalısın.”


Amaaa her türlü telkine kapalı birine ne denebilir ki?


Son bir alternatif daha var, pozitifçi arkadaş! Belki de en uygun telkin ondan gelir: 

"Ben bilmem evrene sor. Cevabı o bilir."


Evvet! İşte bu: Ben bilmem evren bilir!

Hiç yorum yok: