7 Mayıs 2012 Pazartesi

HER YOL ROMA'YA ÇIKARYazan: Yelda S. 

Her yol Roma’ya çıkar!

Yurtdışı turlarında önemli ve dikkat çeken kentlerden biridir; Roma hiç kuşkusuz. Bu şehirde geçirdiğim iki günü ilginizi çekebileceğini düşünerek sizlerle paylaşmak istiyorum.

Açık hava müzesi şeklindeki bu şehirde çok farklı dönemlere ait eserler görmek mümkün.

En dikkat çekici ve önemli olanlarından biri, MÖ yapımına başlanan ve zaman içinde tamamlanmış, bir dönem gladyatörlerinin dövüştüğü ve Roma imparatorluğu dönemine ait arena;  Kolezyum. Bir diğeri de Antik Romanın geliştiği merkez; Forum. Kolezyum’un altındaki bilet satış ofisinden alabileceğiniz biletle bu iki alanı da gezmek mümkün. Bilet almak için girdiğiniz uzun kuyrukları beklemek görecekleriniz için değer.

Kolezyum gezinizi tamamladıktan sonra yürüyerek Venedik Meydanına ulaşabilir, Birleşmiş İtalya Krallığının ilk Kralı adına yapılmış Vittorio Emanuel II Abidesi ve 1 nci Dünya Savaşı sonrasında inşa edilmiş meçhul asker anıtını da içeren, saf mermerden yapılmış abide önünde resim çektirebilirsiniz.

Bu istikametten devam ettiğinizde, dünyanın en ünlü aşk çeşmesi Trevi'ye ulaşacaksınız. O kadar gelmişken lütfen derhal arkanızı dönün ve omzunuzun üzerinden bu meşhur çeşmeye para atarak dilek dilemeyi unutmayın!

Durmak yok, yola devam! Ara vermeksizin yaklaşık yirmi dakika yürüdükten sonra İspanyol merdivenlerinde oturarak soluklanabilirsiniz.

Roma'ya gelip de Vatikan'ı görmemek olmaz. 

Biz de bu düşünceyle Vatikan’ı görmek üzere metroya bindik ve  kendimizi San Pietro meydanında bulduk, biraz soluklandıktan sonra da San Pietro Katedrali’ni gezdik. Vatikan’ı korumak amacıyla işgal edilmiş kalenin hemen kenarındaki Tiber ırmağı üzerindeki köprüden geçerek Navona meydanına çıktık sonrasında da. Bu meydanda harika üç çeşmenin yanısıra, muhtelif Roma resimlerini yapıp satan sokak ressamları ve restoranlar ve kafeler bulunuyor.

Gezimizin ikinci günü sırasıyla Vatikan’ın daha önceki merkezi San Giovanni In Laterano Katedralini, II nci Dünya Savaşı sırasında kullanılan ama şu anda müze olan Roma’daki Gestapo Karargâhını ve antik dönemin tanrıları için inşa edilmiş Panteon’u ziyaret ettik.

Daha önce gitmemiş olanlar için söyleyeyim ki; Roma bu saydığım yerlerle asla sınırlı değil. Daha ismini hatırlayamadığım çok sayıda katedral, kilise, şapel gezdim bu büyüleyici şehre yaptığım ziyaret esnasında.  

Bana verdiği keyif ve ilham bir tarafa ortaya çıkan başka bir gerçek var ki; o da gezmek, görmek ve hazmetmek için Roma'nın oldukça özel bir zaman hakkettiği. 

Yolunuzun bir gün bu şehre düşmesi dileğiyle, seyahat dolu günler dilerim.

ROMA'DAN SEVGİLERLE BİR DEMET FOTOĞRAF:

Hiç yorum yok: