29 Mart 2012 Perşembe

BİZ DE VARIZ: KAVUŞMA


Türkiyenin ilk engelli ve engelsiz dansçılarından  oluşan  Devinimler Yaşama Sevinci Dans Topluluğu,  30 Mart 2012 günü saat: 14.30 de Mamak Belediyesi Kültür Merkezinde (eski Konservatuar)  "Kavuşma" isimli oyunlarını sergileyecek. 

Yaklaşık 8 yıldır faaliyetlerini sürdüren Topluluk, bu süre içinde gerçekleştirdiği 100'den fazla gösteri ile 90.000 kişiye ulaştı,  ülkemizi dolaştı ve yurt dışında festivallere katıldı.
       
Grubun sanat yönetmeni ve koreografı Gülüm Pekcan:  "Dans, bedenlerin konumunun sıfırlandığı noktadır. Kavuşma her bedende farklı bedenlerde dansın yorumlanması ve birlikte paylaşılmasıdır. Zaman içinde farklı anlar yaşıyoruz. Yaşadığımız anın değerini bilmek kendimizle buluşmak ve bunu araştırmak kavuşmanın hedefidir," şeklinde özetliyor sunacakları gösterinin temasını.

Devinimler Yaşama Sevinci Topluluğu geçtiğimiz günlerde TRT Okul Kanalının engelli bireylere yönelik "Biz de Varız" programının TRT Arı Stüdyolarında düzenlenen galasında da bir gösteri sunmuştu. Burak Kut'un sunuculuğunu üstlendiği geceye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın da katılmıştı.

Programda, ayrıca engelli öğrenci Ömür Kınay tarafından hazırlanan, seslendirmesi Okan Bayülgen, müzikleri Ceza tarafından yapılan "Empati" isimli kısa film gösterilirken, Hakan Aysev ve engelli partneri Emrah Erdem de sahne almıştı.

Yukarıda saydığımız tüm bu faaliyet ve programlar, engelli bireylerin sahip oldukları potansiyeli açığa çıkararak toplumsal hayata daha fazla katılmalarını sağlarken, diğer bireylerde de farkındalık yaratarak bir engelleri olmasa bile yerleşik önyargılardan kaynaklanan kısıtlarından kurtulmalarını sağlıyor. 

İşte bu bakımdan engelli ve engelsiz bireylerin her alandaki projelerini, doğrudan içinde yer almak veya izlemek suretiyle desteklemek, gerçek anlamda birlikte yaşamayı ve bu yaşamı daha da güzelleştirmeyi mümkün kılacaktır. 

Onlar: "Biz de varız!" derken, toplum da: "Evet, siz de varsınız!" farkındalığına sahip olduğu zaman, farklılıklar artık zorluk olmaktan çıkacak ve birbirini tamamlayan unsurlar haline gelecektir belki de. 


Aşağıda, Biz de Varız Gala Programında sunulan Devinimler Yaşama Sevinci Dans Topluluğu'nun gösterisi ile Ömür Kınay'ın kısa filmini izleyebilirsiniz.

DEVİNİMLER VE YAŞAMA SEVİNCİ DANS TOPLULUĞU

 EMPATİ (KISA FİLM) 

Hiç yorum yok: