12 Aralık 2011 Pazartesi

ENGELLİLER, DANS VE YAŞAMA SEVİNCİTürkiye'nin ilk engelli ve engelsizlerden oluşan Devinimler ve Yaşama Sevinci Dans Topluluğu'nun dans serüveni sürüyor.  


Topluluk; geçtiğimiz hafta,  Ankara Büyükşehir Belediyesi Engelliler Konseyi'nin 1. Yaşama Sevinci ödül töreninde yaklaşık binbeşyüz kişi önünde büyük beğeni ve takdir gören bir gösteri gerçekleştirdi.  


Genel Sanat Yönetmeni  Gülüm Pekcan, gösteri sonrası yaptığı açıklamada  "Topluluğun 8 inci sanat yılına girerken yurt içi ve dışında 100'ün üzerinde gösteri yaptığını ve yaklaşık 80 bin izleyici karşısında dans ettiğini" söyledi.


Ayrıca, Türkiye'de engelliler için çalışmaların yeterli olmadığını da belirten Pekcan: "Resmi kurum ve kuruluşlarda en çok yaşadığımız sıkıntı merdivenler, merdivenler, merdivenler... Çoğu sinema ve tiyatro salonlarında engelliler için ayrılmış ne bölüm, ne de engellilerin bu binalara rahatlıkla girip-çıkabilecekleri parkurlar yapılmış. Yetkililerden bu konuda hassasiyet bekliyoruz" diye konuştu.


Engellerle, vücudun koyduğu sınırlar ve kısıtlarla yaşamak ne kadar zor! Ayrıca üçüncü zihinlerin yarattığı, sokaklarda, kaldırımlarda, fiziki hayatın her yerinde somutlaştırdığı engellemeler ve bariyerlerle mücadele etmek de ne kadar cesaret işi!

İşte Devinimler ve Yaşama Sevinci Dans Topluluğu, adım attığı her platformda, cesareti, zerafet ve sanatla yoğurarak, sadece sanatsal bir gösteri sunmuyor izleyenler, aynı zamanda bir yaşam dersi de veriyor.

Fikriniz olsun ya da bir kez daha o anlara tanık olmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 

Hiç yorum yok: