28 Kasım 2011 Pazartesi

İLİŞKİLER VE BİZKadir Tuğtekin OK

İlişkilerde ilk önce karşı cins, sevdiğimiz kişiye hissettiğimiz sevgi bizim ürettiğimiz, bizde var olan bir duygudur. Ve sevgi koşulsuzdur. Biz bir insana karşı bir duygu üretiyoruz ve ondan bize bunun karşılığını vermesini bekliyoruz.. Onun sevgimize karşılık vermesi için, onun hoşuna gidecek davranışlar sergilemeye, hatta bazen olmadığımız gibi davranmaya da başlıyoruz..

Tüm bunlar bizim içimizde ürettiğimiz sevgiden dolayı, bu sevginin karşılığını alma ihtiyacımızdan kaynaklanıyor... Dolayısı ile biz sevdiğimiz insana seni seviyorum derken kendi duygularımızı dile getiriyoruz...

Onun bize aynı şekilde karşılık verme zorunluluğu yok... Sevdiğinizi beklentisiz bir şekilde söylediğinizde, zaten mesele yok... Karşılığını bekleyerek söylediğinizde her şeye hazırlıklı olmakta fayda var..

Siz birisini seviyorsunuz diye onunda sizi sevme zorunluluğu yok... Eğer gerçekten koşulsuz seviyorsanız onun mutlu olmasını başkasıyla bile mutlu olmasını dilersiniz gerçek sevgide birlikte olma dileği, arzusu vardır birlikte olma hırsı yoktur...

Eğer ben onu seviyorum, onun için bir yığın fedakârlıklar yaptım ama yinede sevilmedim diyorsanız... Bir durun kendi sevginizin neye dönüştüğünü kontrol edin..

Beni sevdiğini söyledi ama, ben ona şöyle davrandığım halde, o bana böyle davranıyor diyorsanız herkesin sevgisini farklı şekillerde ifade ettiğinin farkında olun.

Eğer sevdiğiniz kişi eşinizse ve günlük yaşantının getirdiği bir takım, sorunlar yüzünden seni seviyorum demeyi unuttuysa, belki de nasıl olsa evlendik sevmeseydim evlenmezdim mantığı ile sevdiğini söylemiyorsa ona sevdiğinizi seni seviyorum sözleri ile değil sevdiğinizi belli eden sözlerle söyleyin..

Çok içten bir hayatıııım, sevgiliiiim vs sözün kendisi değilse bile sizin sesinize yüklediğiniz bakışınıza yüklediğiniz duygular, seni seviyorum sözünden daha etkili olacaktır.. İlk zamanlar bunun karşılığını alamasanız bile, süreç içinde onun size ufacık bir sarılışı, dokunuşu onun kendi duygularını ifade eden bir sözü size doğru yolda olduğunuzu gösterecektir...

Yanlış olabilir ama bu benim kendi tecrübemdir.. Evlilikler de senin sevi yorum’dan daha geçerli olan, sevgiyle birlikte, seni anlıyorum senin yanındayım duygusunu vermek daha önemli...

Ev, iş, çocuklar, kayınvalide, kayınpeder, müdür, patron, vs. yükü altında ezildiğini düşünüp bunalan insanlar için, anlayış ve destek seni seviyorum sözünden daha önemli.. Bu anlayışı ve desteği sözel ve dokunsal olarak verdiğimizde ve en önemlisi sıcağı sıcağına karşılık beklemediğimizde, çok etkili olduğu inancındayım..

Eğer karşımızdaki insanın güvenini kırdıysak seni seviyorum sözünü söyledikten sonra, epeeeyce bir zaman sabırlı olmamız gerekiyor ve gerçekten soğuduğunu anladıysak onun doldurduğu yeri başkasına vermek üzere boşaltmamız gerekiyor... Ki evren boşluğu sevmez, hemen yeri dolacaktır.Hiç yorum yok: