7 Temmuz 2011 Perşembe

ORADA KİMSE YOK MU?Yazan: Derin AKTAN

Hayatın çok çeşitli anlarında kendimizi yalnız hissettiğimiz olur.

Belki bir sevdiğimizi kaybetmişizdir ve hiçbir şey bizi teselli edemez. Etraf ne kadar kalabalık olsa da yalnız hisseder, yalnız duyumsarız.

Ya da bilmem kaç şiddetinde bir depremin ardında yıkıntıların altında gerçekten de yalnız "orada kimse var mı?" sesini duymayı beklemiştir kimilerimiz.

Belki de bir sürü dilek, dua ve temenni tutmamış, illâki de tüm işler ters gidiyordur. Tıpkı iletildiğini sandığınız e-postaların gitmeyip de posta kutusunda beklediğini keşfettiğinizde hissettiğinize benzer bir hayal kırıklığı içinde, sesinizi duyan olmadığı karamsarlığına kapılmışsınızdır.

Ne bu âlemde ne de diğer âlemlerde sizinle ilgilenen, derdinize deva olacak güç, kuvvet veya kutlu bir varlık kalmıştır. Her şey ve herkes arkasını dönmüş, başka başka şeylerle ilgilidir.

Belki öyledir, belki de değil. Bunu o anki ruh hali içinde anlamak çok mümkün olmaz genellikle.

Ümitsizlik ve beklentilerin hemen gerçekleşmesi telâşı, karamsarlığı, karamsarlık da paniği davet eder. Bu durumda da önümüze çıkan basit çözümlerin bile farkına varamayabilir,  işlerin yoluna girebileceği kritik virajları kaçırabilir, bir sonraki dönüş için beklemek zorunda kalabiliriz.

Ama her ne olursa olsun, ilâhi kudretin kurduğu büyük düzenin bizim için bir plânı ve payımıza düşen bir şeyler muhakkak vardır.

Olmuş olan, olacak olanın en iyisidir belki de.

Zor günler biraz geride kaldığında ve güneş yavaştan yavaştan açmaya başladığında, aslında hiç de yalnız bırakılmadığımızı hissetmeye başlarız. Oralarda birileri vardır ve bizi duymuştur. İşte o an içimizi bir minnet duygusu kaplar, ama bunu nasıl ve ne şekilde dile getireceğimizi bilemeyiz bu sefer de.

Oysa ki çok basit değil mi?

Nereye başvurduysak, cevap veren de orasıdır. Dolayısıyla da teşekkür de minnet de oraya aittir.

Bu zamanlar da, tıpkı dua ettiğiniz gibi, dilek ve temennilerde bulunduğunuz gibi teşekkürü de esirgemeyin.

Nereden kimden ne istediyseniz ve o da size gönderdiyse, siz de ona içten bir teşekkür ve minnet yollayın, gitsin!

Çünkü orada bir yerlerde var ve sesimizi duyar!

Hiç yorum yok: