17 Mayıs 2011 Salı

SANAL ALEMDE TOPKAPI SARAYIBu hafta 18-24 Mayıs tarihleri arası "Müzeler Haftası".

Ülkemizin tarihi ve coğrafi özellikleri bakımından açık hava müzesi gibi olduğu tüm dünyaca kabul edilmiş bir özellik. Tabii bir de gerçek müzeler var. Son dönemde başlatılan Müze Kart uygulamasıyla artık sadece yılda bir defa cüz'i bir ücret ödemek suretiyle hemen hemen tüm müzeleri gezmek mümkün. 


Müze Kart ile, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yerini yıl boyunca dilediğiniz zamanlarda ve dilediğiniz kadar ziyaret etmeniz mümkün. Edinmesi ve kullanması oldukça kolay bu kartla ilgili daha fazla bilgi almak için http://www.muzekart.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Diğer taraftan, biz de boş durmadık ve Müzeler Haftası dolayısıyla sizler için bir sanal gezi tertipledik. Haydi gelin Topkapı Sarayı'nı gezelim! Ama önce biraz tarih bilgisi:


TOPKAPI SARAYI'NIN TARİHÇESİ


Topkapı  Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmıştır. 19 yüzyıl ortalarına kadar da yaklaşık dörtyüz yıl Osmanlı Sultanlarının ikâmetgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi olarak kalmıştır.


Ancak, 19 uncu yüzyılın ortalarında devlet protokolü ve merasimler için yetersiz kalmaya başlaması üzerine, Sultanlar Dolmabahçe Sarayı'na taşınmıştır. Buna karşın saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler, İmparatorluk Arşivleri burada muhafaza edilmeye devam etmiştir.  Saray, cumhuriyetin ilânından sonra Mustafa Kemal ATATÜRK'ün emriyle, 3 Nisan 1924'te müzeye dönüştürülmüştür.


Topkapı Sarayı, Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan yarımadanın ucundaki tarihi Bizans Akropolü üstünde yaklaşık 700 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Saray, deniz tarafından Bizans Surları, şehir tarafından ise Fatih'in yaptırdığı Sur-i Sultani ile şehirden ayrılmaktadır. Bu günkü halde, müze olarak yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanda, 200 bin arşiv belgesi ve 86 bin eser ile hizmet vermektedir.


Topkapı Sarayı; Bab-ı Hümayün, I. Avlu (Alay Meydanı), II. Avlu (Divan Meydanı), III. Avlu (Enderun Avlusu), IV. Avlu (Sofa-i Hümayun) ve Harem bölümlerinden oluşmaktadır.


MÜZEYİ GEZMEK İÇİN


Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri dışında her gün 09.00-19.00 saatlerinde açık.
 
Giriş biletleri Sadece I. Avluda bulunan bilet gişelerinden temin ediliyor.


Giriş ücreti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 20 (yirmi) TL.


Harem için ayrıca bilet almak gerekiyor. Harem giriş bileti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 15 (on beş) TL.


Harem giriş biletleri Harem girişindeki gişede satılıyor.
 

Müze için bilet satışları 18:00 da sona eriyor.


Harem için bilet satışları 28 Mart 2011 tarihine kadar 16:00 da, bu tarihten sonra ise 17:00 da sona eriyor.


Bilet ödemeleri sadece "Türk Lirası" veya kredi kartıyla yapılıyor.


Topkapı Sarayı Müzesi, Müze Kart ile de gezilebiliyor. Ancak dikkat: Müze Kart, Harem Bölümü'ne giriş için geçerli değil.


ŞİMDİ DE ZİYARET VAKTİ!


Topkapı Sarayı'nın resmi internet sitesinden, sanal müze ziyareti yapmak mümkün. Aşağıdaki resme tıklayın ve dilediğiniz kadar gezin.


TOPKAPI SARAYI SİZİ BEKLİYOR!


Hiç yorum yok: