1 Mart 2011 Salı

BU SON FASILDIR EY ÖMÜR!


Ankara'nın tanıdık tiyatrolarından Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu, bu sezon "DÖNEMEÇ" adlı oyununu sergiliyor.

Kurgu-koreografi ve reji'nin Gülüm Pekcan tarafından gerçekleştirildiği oyunda, sanatçının yanı sıra H. Veli Kurt, Ceren Ergin, Oğulcan Abacıoğlu ve Güleda Abacıoğlu da yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Hasan Gündüz Pekcan'ın anısına ve tek perde halinde sergilenen gösteri 7 bölümden oluşuyor. Aşağı-yukarı bir saatlik bir zaman diliminde insan hayatının önemli safhaları dans, müzik ve video gösterimleri eşliğinde anlatılıyor.

DÖNEMEÇ EKİBİ


Oldukça modern bir kurguda, sessiz ancak anlamlı bir giriş ve ardından "insan" olgusuna vurgu yapan kısa bir video gösterimi ile başlıyor her şey. Sonrasında danslarla süslü bir resmi geçite tanık oluyorsunuz.

Kâh Hitler'in kana boyadığı dünya, kâh Atatürk ve Kurtuluş Savaşı mucizesi beliriyor gözlerinizin önünde. Aşk ve para ikilemi zihninizi kurcalarken, terör ve şiddet tırmanıyor aniden. Ve tabii yeni dünya düzeni, küreselleme, medya etkileri, ülkemizin ve insanlarımızın çalınan zamanları. Derken her şey birden bire bitiveriyor. "Bu son fasıldır ey ömrüm..." nağmeleri dolduruyor salonu.

Biraz şok oluyorsunuz tabii. Ruhunuz ve aklınız oyunun kurgusu içinde oradan oraya savrulmaya tam alışmışken bu bitiş şaşırtıyor sizi. Oysa ki, yaşam da öyle değil mi? Bir yandan insani arayış ve tutkular içinde kıvranıp dururken (aşk mı, para mı yoksa ikisi de olur mu?), diğer yandan da dünyanın büyük sorunlarıyla (açlık, savaşlar, terör vb.) sarmalanmıyor muyuz?

Hep böyle sürecek sanırken de, yaşamlar bir anda sona ermiyor mu?

Doğduğu andan itibaren yaşamak için mücadele verirken aslında ölüme seyahat eden insanlığın bu macerasını farklı bir yorumla izlemek hayata bakışınızı yeniden değerlendirmenizi sağlayacaktır kesinlikle.

Siz de aynı kanaatteyseniz, Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu'nun bu sezonki oyunu "DÖNEMEÇ"i Ankara Sanat Tiyatrosu'nda görebilirsiniz.

Biletlerini gişeden de temin edebileceğiniz oyunla ilgili gösterim tarihleri ve rezervasyon dahil her türlü bilgi için: (0312) 466 60 30 veya 31 no. lu telefonlara başvurabilirsiniz.

OYUNDAN FOTOĞRAFLAR

Hiç yorum yok: