4 Şubat 2011 Cuma

YENİ YILIN İLK DERBİSİ

Yeni Yılın İlk Derbisi'nde Canlı Bağlantı.

 Spiker Anlatıyor:


"Evvet Sayın Seyirciler,


Şubat ayının oldukça soğuk bir Ankara havasında ezeli rekabette yeni yılın ilk derbisinde birlikteyiz. Güvenspor-Eylemspor arasındaki maç birazdan başlayacak. Dünya derbi sıralamasında birinci sırada bulunan maçı yerli ve yabancı pek çok basın mensubu izliyor. Maç ayrıca tüm ulusal kanalların yanı sıra, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülke televizyonlarından da naklen yayınlanacak. Bu günkü maçı, yüz milyondan fazla kişinin izlemesi bekleniyor.


Parkın karşısındaki caddede, ev sahibi Güvenspor oyuncuları şık formaları içinde her zamanki gibi düzgün sıralar halinde tam donanımlı bir halde bekliyor. Kasklar, coplar ve kalkanlar pırıl pırıl. Bu gün de her zaman olduğu gibi otoritelerce favori gösterilen takımın sponsorları "kazanacaklarını" açıkladılar.


Parkta beklemekte olan Eylemspor oyuncuları ise alışık olduğumuz gibi dağınık bir düzende ve karma kıyafetler içindeler. Çoğunluk bere ve kaşkollerinin yanı sıra ellerinde de çeşitli dövizler bulunduruyor.

"Gücümüzü taraftarımızdan alıyoruz, her zamankinden daha iddialıyız" diyorlar.


Evvet Sayın Seyirciler,

her iki taraf da sabırsızlanmaya başladı. İki takım içinde de kıpırdanmalar ve kaynamalar görülüyor. İşte şimdi Eylemspor oyuncuları, Park'tan çıkmak üzere hareketlendi. Gruplar halinde ve karışık bir şekilde caddenin ortasına kadar yürüdüler.


Güvenspor oyuncuları da şu anda harekete geçtiler. Düzgün sıralarda temkinli bir şekilde ilerliyorlar. İki grup caddenin tam ortasında karşı karşıya geldi.


İki taraf birbirini yokluyor, henüz net bir pozisyon yok. Maç öncesi yapılan açıklamalarda her iki takım da "fair play" çerçevesinde mücadele edileceğini bildirmişti. Şu ana kadar her şey kurallara uygun cereyan ediyor.


Eylemspor oyuncuları caddenin karşı tarafına geçmek için atağa geçtiler, Güvenspor baraj kurmuş vaziyette geçişe izin vermiyor. Bu arada iki oyuncu arasında bir tartışma olduğunu görüyorum buradan. Ortamda sinirler oldukça gerildi, oyuncular arasında itiş-kakış başladı. Bu hiç iyi değil.


Sayın Seyirciler,

biraz önceki tartışma ile başlayan itiş-kakış şu anda tam bir arbedeye döndü. Eylemspor yoluna devam etmek isterken, karşı takım tam bir mukavemet gösteriyor. Güvenspor'dan birkaç oyuncu cop kullanmaya başladı, kurallara aykırı bu harekete Eylemspor oyuncuları itiraz ediyor, ama hakem triosu ortalarda görünmüyor.


Saatlerdir süren mücadelede Güvenspor oyuncuları sonuçtan memnun görünmüyorlar ve faul yapmaya başladılar. Şimdi de tazyikli su sıkmaya başladılar. Kayarak düşen oyuncular var, ancak yine de rakip takımın yılmaya niyeti yok, şu ana dek gözle görülür bir ilerleme sağlayamamış olsalar da bulundukları mevziyi kaybetmemeye kararlı görünüyorlar


Fakat o da ne... Eyvah Sayın Seyirciler! Şimdi de biber gazı çıktı ortaya.... Güvenspor, biber gazı kullanıyor... Bu hareket "fair play"e tamamen aykırı. Bir çok oyuncunun sakatlandığını görüyorum. Oyuncular birbirlerine yardım etmeye çalışıyor, bir yandan da inatla caddenin karşısına geçmeye çalışıyorlar. Cadde tamamen bir savaş alanına döndü. Bir tarafta coplar ve tekmeler havada uçuşuyor, bir grup tazyikli su sıkarken, ilerideki başka bir grup da biber gazı kullanıyor.... Güvenspor'lu oyuncular Eylemspor oyuncuları fena halde tekmeliyor ve yerlerde sürüklüyor, onlar da pet şişe ve slogan atarak karşılık vermeye çalışıyorlar... Olayı yakından görüntülemek isteyen basın mensupları da sahada, fakat onlar da darp ediliyor, tiribünde kalan bir kaç tanesi hariç çoğu biber gazından ve sudan nasibini aldı... Siren sesleri duyulmaya başladı. Olay yerine pardon, sahaya çok sayıda güvenlik gücü ve ambulans sevk edildi.

Bu maç karakolda biter Sayın Seyirciler...."


Maç Sonrası Yapılan Açıklamalar


Maçtan sonra basın toplantısı düzenleyen Eylemspor'lu temsilci:

"Maç boyunca gayet iyi hücum yaptıklarını,

rakip takımın kendilerini engellemek için her şeyi denediğini,

çok faullü geçen maçta takımın yenilme sebebinin Güvenspor'lu oyuncuların orantısız güç kullanmaları olduğunu,

gözlemci raporunu beklediklerini ve
aldıkları yenilgiden ders alarak asla yılmayacaklarını

artık bundan sonraki maçlara bakacaklarını" söyledi.


Güvenspor ana sponsoru da maç sonrası yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada:

"Maçta çıkan olayların asıl sorumlusunun karşı taraf olduğu,

orantısız güç kullanımının söz konusu olmadığı aksine rakip
oyuncuların sürekli kendilerini yere atarak yerlerde süründükleri,

takımın elindeki teçhizatı kullanmasından daha doğal bir şey olamayacağı;  

basında yer alan haberlerin aksine olayların çığırından çıkmasının ve biber gazı kullanımının rakip takım oyuncularının kendi oyuncularına sert sert bakmalarından kaynaklandığı" belirtildi.

Hangisine inanırsanız artık!

Hiç yorum yok: