9 Şubat 2011 Çarşamba

İYİLİK EN ÇOK KİME YAKIŞIR?İyilik nedir? İyilik nasıl yapılır?


Meselâ; "ben iyilik yapmalıyım, işte iyilik yapıyorum, iyilik olsun diye şu yaşlı kadına yardım ediyorum," şeklinde mi yapılır iyilik?


Ya da doğal olarak,bilincinde olmadan sadece pozitif duygu ve düşüncelerin uzantısı olarak ortaya çıkan bir eylem midir iyilik? Başı sıkışmış bir arkadaşa, hemen o anda cebinden çıkanı verivermek gibi...


Bir de, öylesine yapılan eylemler var, hatta başka maksatlarla yapılan, ama sonucunda birisine fayda verenler. Onlar da iyilikten sayılır mı? Elinin kirini silmek için sağına soluna bakınırken, sokaktaki kimsesizin sırtını sıvazlayan adam gibi... Şefkat gördüğünü sanıp sevindiğinde oncağız, diğerinin iyilik hanesine bir bonus daha mı eklenir, yoksa havaya mı gider maksat başka diye yapılan?


Başka bir soru: İyi insan kime denir? Öğretilmiş değerler ve inançlar çerçevesinde salt vaad edilene erişmek gayesi içinde kurallara uyan, kaçınan ve davranışlarını düzenleyen kişi midir iyi insan? Ya da vicdanını dinleyen, doğal bir oluş içinde hareket eden, kaçamayacağı tek varlığın kendi olduğunu bildiğinden, onunla geçinmenin bir yolunu da doğru davranmak olarak gören kişinin de iyi olmak ihtimali var mıdır?


İyiliği kim yapar peki? Sadece iyi insanlar mı iyilik yapar? Kötüler de kötülük? İyiler kötülükten kaçınır da, kötüler hiç mi iyilik yapmaz?


Her şey siyah ve beyazdır da diyelim ki; iyilik yapmak en çok kime yakışır?

Hiç yorum yok: