3 Şubat 2011 Perşembe

DÖRT İŞLEMİ EN İYİ YAPAN KİŞİYE "DOST" DENİR
Yazan: Yelda S.

Dostluk, sempati, empati ve telepati bağı mıdır?


Sempati duygularımız genellikle; ilgimizi cezbeden, hayata karşı duruşuna ve değerlendirmelerine değer verdiğimiz, eğlendiğimiz, güvendiğimiz kişilere yöneliktir. Yaşanmışlıklar çoğaldıkça ve hayatın içinde ilişki sınandıkça, yani emek verildikçe bu sempati sevgiye dönüşür.


Empati; duygu ve düşüncelerini çaba harcamadan kolayca bildiğimiz kişilere yönelik bir oluştur. Empati duyduğumuz kişinin duygu durumunu sezinleriz. Duygu ve düşüncelerin isabetli bir tahminidir.

Telepati konusu ise biraz karışık; kolayca açıklanır bir durum değil. Sözel veya görsel bir iletişime geçmeksizin arkadaşımızın bir düşüncesini, duygusunu hissetmektir. Buna kalben vuk'u da denebilir.Bu kavramların her birinin kendi başına önemini ve derinliğini yadsımadan arkadaşlık ilişkisinin hepsini kapsadığını düşünürüm, ben. Bu blogu birlikte paylaştığımız Özlem Pekcan benim dostumdur. Mutlulukla söylüyorum, dostluğumuz çeyrek asrı aşkın süredir devam ediyor.

Çook yıllar önce, sevgili babası Gündüz Amca arkadaşlığımızı tencere ve kapak ilişkisiyle tanımlamıştı bir üçüncü göz olarak. Sizin de en az böyle bir kadim dostunuz varsa, kıymetini bilirsiniz ve ne demek istediğimi anlarsınız.

Konumuza dönelim, dostluk anlaşılmak, değer verilmek, önemsenmek ve en önemlisi de sevilmek gibi sayamayacağım bir sürü getirisinin yanı sıra, hayatı zenginleştirir, renklendirir ve hatta derinleştirir.Dostluk, herhangi bir elektronik bilgi ağı olmaksızın iletişimi sürdürebildiğimiz bir bağdır. Bu da, empati, telepati yoluyla gerçekleşir. Empati, telepati yetimizi geliştirdikçe spritüel olarak gelişiriz. Spritüellikten kastım, kendimizle, hayatla ve evrenle de doğru ilişki içinde olmak. Yani,pozitif insanlarla arkadaşlık etmek, bizi geliştirir. Hayatta dair esas alınması gereken konulara dikkatimizi çeker.

Hz. Mevlâna'yı örnek alırsak; dost başka hiç kimse sevmese bile bizi sevendir, başka hiç kimse sarılmasa bile bize sarılandır. Ve dahi dost, Sevinci çarpan, üzüntüyü bölen, geçmişi çıkaran ve yarını toplayandır.

Kısacası dost; 4 işlemi en iyi yapandır.


Hiç yorum yok: