28 Ocak 2011 Cuma

YAĞMA KAR YAĞMA! ERZURUM'DA KIŞ OYUNLARI BAŞLADI...Önce kar yağmadı diye esef ettiler... Tam da oyunların başladığı gün kar yağınca bu sefer de bir telâş aldı herkesi ya pistler bozulursa diye...


Bereketi var yok derken, 28 Ocak - 6 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek "25'nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları" en nihayetinde Erzurum Cemal Gürsel Stadı'nda yapılan açılış töreni ile başladı. Türkiye'nin ilk kez düzenlediği oyunlarda 58 ülke yer alırken, Türkiye'de 73'ü bayan 79'u erkek toplam 152 sporcu ile yarışacak.


Universiade Erzurum-2011 açılış töreninde sporcuların geçişi esnasında bayrağımızı kayaklı koşuda mücadele edecek milli sporcumuz Sabahattin Oglago; oyunların meşalesini ise Dünya Supersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 84 kiloda Grekoromen Stil Dünya Şampiyonu güreşçi Selçuk Çebi, Dünya Şampiyonası'nda sayı kraliçesi unvanını elde eden voleybolcu Neslihan Darnel ve 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyatı'nda şampiyon olan bedensel engelli okçu Gizem Girişmen taşıdı. Meşaleyi taşıyan sporcular sahanın dört köşesine yerleştirilen meşalaleri aynı anda büyük tezahürat eşliğinde yaktılar.


Törende Anadolu Ateşi Dans Grubu da "Doğu'nun Kapıları" isimli gösterisini sergiledi. Çift başlı kartalın stadyum üzerinde uçuşunun canlandırılmasıyla başlayan dans gösterisinde dançılar, Anadolu'nun çeşitli yörelerinden müzikler eşliğinde gösterilerini sundu. Semazenlerin ardından yeniden sahne alan dansçılar bitişi Erzurum barıyla yaptı.

Anadolu Ateşi'ni izlemek için tıklayın

Törenin finalinde ise Kenan Doğulu sahne aldı. Müzik, havai fişek gösterileri ve sahaya giren gençlerin müzik eşliğinde dans etmeleri törene ayrı bir renk verdi.

Kenan Doğulu Konseri resimler için tıklayın

''Anadolu'nun zirvesinde buluşalım'' sloganıyla dünyanın dört bir yanından üniversiteli sporcuları bir araya getiren oyunlarda Türkiye, alp disiplini, biatlon, buz hokeyi, curling, kayakla atlama, kayaklı koşu, kuzey kombine, snowboard, serbest stil kayak ve artistik paten branşlarında yarışacak.

Oyunların; gerek tanıtım, gerekse kış sporlarının gelişimi bakımından ülkemizde bir milad oluşturacağı ve bir zihniyet devrimi yaratacağı kesin. Bundan sonra hiçbir şey aynı kalmayacak. Çünkü, bu oyunlar sonrasında göz gördüğünü, zihin öğrendiğini ve beden de alıştığını isteyecek...

Eh ne diyelim: Yağma kar, yağma! Erzurum'da kış oyunları başladı! 

Daha fazlasını merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.


AÇILIŞTAN FOTOĞRAFLAR


SPORCULARIMIZIN MEŞALELİ GEÇİŞİ


OYUNLARDA YARIŞACAK SPORCULARIMIZIN LİSTESİ


OYUNLARA KATILAN ÜLKELER


CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN BÜYÜK SPOR YATIRIMI

Hiç yorum yok: