31 Ocak 2011 Pazartesi

İSTEYENE KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN, İSTEYENE TRON EFSANESİ

Şubat geldi, okullar tatile girdi. Onbeş günlüğüne de olsa okullar boşalırken, sokaklar ve caddeler şenlenecek.Yaş gruplarına göre bazıları anne-babalarıyla, bazıları da özgürce (!) başka şehirlere yollanacaklar tatili geçirmek için. Ama bir çoğu da bulundukları şehirde kalacaklar ve tatillerini burada tüketecekler.

Orada ya da burada, sinema her zamanki gibi en hoş alternatiflerden birisi vakit geçirmek için. Bu hafta üçü yabancı (Biutiful, Tron Efsanesi, Çölde Kutup Ayısı), üçü de yerli (Kurtlar Vadisi Filistin, Aşk Tesadüfleri Sever, Günah Keçisi) toplam altı film vizyona girdi.

Yabancı filmler arasında, konu ve hava itibarıyla "Çölde Kutup Ayısı" pek ümit vaad etmezken, Javier Bardem'in varlığıyla "Biutiful" oldukça çekici görünüyor. Ancak yine de konu, teknoloji ve genç seyircinin ilgi alanları düşünüldüğünde Tron Efsanesi öne çıkıyor.

Yerli filmlere gelince; "Günah Keçisi" kadrosunda Nuri Alço ve Sevtap Parman'ın bulundurmasıyla Yeşilçam tarihine bir tür selâm duruş hissi uyandırırken, "Aşk Tesadüfleri Sever" romantik Türk filmlerinden hoşlananların gözü kapalı tercih edecekleri bir film gibi görünüyor. Diğer taraftan, fanatikleri, hayranları ile hayran olmasalar da Mavi Marmara trajedisini unutmayıp, yaşananlara hâlâ öfke duyanlar düşünüldüğünde muhtemelen bu üç film içinde en çok ilgi çekecek "Kurtlar Vadisi Filistin" olacak gibi görünüyor.

Ama tabii ki son sözü gişede izleyici söyleyecek. İşte bu hafta vizyona giren filmler ve kısaca konuları. Tercih sizin!

YABANCI FİLMLER


BİUTİFUL

Başrolünde Javier Bardem'in oynadığı filmde yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu, sadık ve duyarlı bir baba karakterinde seyirciyle buluşuyor. Filmde para kazanırken kural tanımaz, çocukları sözkonusu olduğunda ise fedakârlıkta sınır tanımaz bir adamın hikâyesi anlatıyor.

TRON EFSANESİ


Jeff Bridges, Michael Sheen ve Olivia Wilde'ın baş rollerini paylaştığı filmde teknoloji delisi meraklı oğul, babasının ortadan kaybolması sonucu onu ararken, kendisini dijital bir dünyada bulur. Babası 25 yıldır bu dijital dünyada yaşamaktadır. Bu tür filmlerin olmazsa olmazı sadık bir sırdaşın da eşliğinde sanal alemde büyük bir ölüm-kalım savaşı başlar.
FİLMİN FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
 

ÇÖLDE KUTUP AYISI


Belçika'dan Oscar'a aday olan film, küçük bir kasabada oldukça berbat koşullarda ailesiyle yaşayan onüç yaşındaki bir çocuğun ergenliğe geçişini anlatıyor.


YERLİ FİLMLER


 KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN


Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban'ın yanı sıra Nur Aysan'ın da rol aldığı filmde Gazze’ye insani yardım götürmek üzere yola çıkan gemilere yapılan kanlı baskın sonrasında Polat Alemda ve arkadaşları Filistine gider. Amaç; baskını plânlayan İsrailli komutanı ele geçirmektir.


FİLMİN FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


AŞK TESADÜFLERİ SEVER

Belçim Bilgin Erdoğan ve Mehmet Günsür'ü bir araya getiren film çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen, günümüzde İstanbul’da tanışan Özgür ve Deniz’in  aşk macerasını geriye dönüşlerle anlatıyor.GÜNAH KEÇİSİ

Başrolünde Şahin K.'nın oynadığı filmde ayrıca Nuri Alço ve Sevtap Parman'da rol alıyor. Filmin konusunu ise toplumun oluşturduğu önyargılara karşı mücadele oluşturuyor.


Hiç yorum yok: