8 Aralık 2010 Çarşamba

MUHTEŞEM SÜLEYMANIN MUHTEŞEM SİKKELERİ!Nilüfer Damalı Eğitim Vakfı; OSMANLI SİKKELERİ TARİHİ adlı projesiyle tüm Osmanlı sikkelerini tek bir eser altında topluyor. Bu şekilde; Osmanlı sikkelerinin bir envanterinin çıkartılarak sınıflandırılması amaçlanıyor. Atom Damalı’nın yoğun araştırmalarıyla şekillenen  bu dev çalışmanın 2011 sonunda tamamlanması plânlanlanıyor. Toplam 8 ciltten oluşacak  kitin ilk cildi Ocak 2010'da, ikinci cildi Haziran 2010'da yayınlandı, üçüncü cilt ise Ocak 2011 tarihinde raflardaki yerini alacak.

1. Cilt’te, Osmanlı Devleti’nin sırasıyla ilk dokuz padişahının sikkelerine yer verilirken; 2. Cilt, Kanuni Sultan Süleyman döneminde genişleyen imparatorluk sınırlarının içinde basılan sikkelere ayrılıyor.
 
Tek ve büyük bir cildin vakfedilmesini gerektirecek kadar önemli bu dönemdeki en büyük değişiklik kuşkusuz ki altın sikke basımına da geçilmiş olması. Gerçekten de Kanuni Sultan Süleyman döneminde imparatorluk sınırlarının genişlemesi, iktisadi hayatta sikkelerin çeşitlenmesine neden olmuştur. Bu dönemde toplam 63 farklı şehirde 32’si altın sikke olmak üzere, 700’e yakın değişik para basılmıştır.

Kanuni dönemine kadar yalnızca gümüş akçe darbedilen Osmanlı Devleti’nde, akçenin 5 ya da 6 misli, büyük boy, dirhem adı verilen sikkelerin de darbına başlanmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok para basan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın sikkeleri ile para sistemindeki tüm değişiklikler ve yenilikler bu ciltte gözler önüne seriliyor.

Nilüfer Damalı Eğitim Vakfı Ne Yapar?

Nilüfer Damalı Vakfı ülkemizde eğitim, çevre ve kültürel alanda yaşanan sorunların çözümüne, imkanları dahilinde yardımcı olmak amacıyla 1996’da kuruldu. Nilüfer Damalı Vakfı, genç insanların eğitimine katkıda bulunmak, çevre koruma ve güzelleştirme bilincinin yerleşmesini sağlamak, kültürel ve sanatsal değerlerimizin tanıtımını gerçekleştirmek ve bu değerleri günlük hayatımızın birer parçası haline getirmek amacıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Hiç yorum yok: