26 Kasım 2010 Cuma

BEDENSİZ KADINHırvat Mate Matisic'in yazdığı tiyatro oyunu, Türkçeye Füsun Günersel tarafından "Bedensiz Kadın" adıyla çevrilmiş ve bu sezon İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncuları tarafından sahneleniyor.Geçtiğimiz haftalarda galasını yapılan oyunun konusu kısaca şöyle: Oyun; Bosna savaşının ardından sorunlu bir karakter olarak ortaya çıkan Martin ile yaşı geçmiş bir hayat kadını Emma arasında geçen alışıldık bir diyalog ile başlıyor. Kadın, mesleğinin gereğini mekanik bir şekilde yerine getirmeye çalışırken, erkek de nazik ve içten bir şekilde davranıyor, onunla konuşup ilgi gösteriyor. Belki de cinsel açıdan bir yetersizlik var.

Ancak konuşmalar ilerledikçe ve sahneye üçüncü bir kişi (Mladen) girdikten sonra, kadınla olan randevunun hiç de tesadüf olmadığı anlaşılıyor. Bu iki adamdan; Martin ne kadar ince ve nazikse, Mladen de o derece kaba, acımasız. Sonuçta, iki erkeğin başka suç ortaklarıyla birlikte savaş yıllarında Emma'nın kocasını öldürüp, ona da tecavüz ettikleri ortaya çıkıyor.

Oyun anında ise; Martin, ruhunu ezen bu suçluluk duygusundan kurtulmak için kadınla evlenmeyi ve yaklaşan ölümünden sonra maaşını ona miras bırakmayı plânlıyor. Mladen ise gerçeğin ortaya çıkmasındansa bu ikisini öldürmeyi bile düşünebiliyor. Emma'ya gelince; o kocasının ve kendisinin yaşamını mahvedenlerin cezalandırılmasını istiyor.

Buraya kadar yazılanlar ilginizi çektiyse, sonrasında yapabilecekleriniz:
  • Oyunu izlemeye gidebilir ve savaşın, en masum insanları bile nasıl canavarlaştırdığını, kitle psikolojisinin yıkıcı sonuçlarını Bosna savaşının etkisiyle yoğrulmuş bir yorumla izleyebilirsiniz.
  • "Sahne" dergisinin Aralık sayısını alabilir ve Nilgün Serimoğlu'nun oyunla ilgili eleştirisini okuyabilirsiniz.
  • Ya da "sonunda ne oldu acaba" diye merak edebilirsiniz!
Gerisi size kalmış!

Meraklısına oyunla ilgili bazı bilgiler:

Yazan: Mete Matisic
Çeviren: Füsun Günersel
Yöneten: Kâzım Akşar
Dekor Tasarım: Şirin Dağtekin
Giysi Tasarım: Şirin Dağtekin
Işık Tasarım: Enver Başar
Müzik: Nurettin Özşuca
Asistan: Gökçen Tongut

Sahne Amiri: Reşit Arslan

Rol Dağılım: Reha Özcan (Martin), Ahenk Demir (Emma), Uğur Hakan Güneri (Mladen), Gılman Peremeci,  Gökalp Kulan

Salon ve seanslar için tıklayın

Hiç yorum yok: