15 Eylül 2010 Çarşamba

BİZİ BIRAKIP GİDEN İNSANLAR

Derin Aktan

Hayatımızın her döneminde ayrılıklarla karşılaşabiliriz. Bunlar beklediğimiz veya bizim de arzu ettiğimiz ayrılıklar ise başa çıkmak daha kolay olabilir.

Ama bir de hiç beklenmedik anda karşımıza çıkıveren ya da önceden haberli olsak da içimize sindiremediğimiz türden ayrılıklar var.

Zihninizi bir yoklayın, içinize sorun kimler sizi bir anda "pat" diye bırakıverdi yapayalnız. Bir aşık, bir arkadaş, bir patron veya çalışan?

Oysa ki yolunuza devam etmek konusunda ne kadar da kararlıydınız, tüm zorluklara "birlikte" göğüs germeye... Ama onlar bir anda arkalarını döndüler ve gittiler, sanki hiç olmamışlar gibi hayatınızda.

Onlar belki sizden kaçtılar, belki de başa çıkamadıkları sorunlarından ya da kimbilir belki de büyük bir başarısızlığa uğradılar ve gitmekten başka çare bulamadılar.

Arkadan baka kaldığınızdan, onlar devam ettiler size göre. Ve şimdi yas tutuyorsunuz.

Böyle durumlar, ne kadar farkında olunmasa da bir travma yaratır insan hayatında. Kişi bir yandan giden arkasından yas tutarken, bir yandan da hem kendisini hem de diğerini suçlar. Yaşam enerjisi çekilmiş gibi kıpırdamakta bile güçlük çeker.

Hayata dair umutlarında solma olabilir, geleceğe yönelik plân yapmakta zorlanabilir. En kötüsü de o son ana takılıp kalabilir.

Giden ne kadar haklı olsa da, kalan ne kadar bunu kabul etse de, zordur ayrılık, zordur devam etmek, zordur yeniden başlamak.

Ee ne yapacağız peki? Başımızı bir yerlere gömelim, odamızda masanın altına saklanalım o zaman!

Tabii ki hayır.

Başa çıkmanın bin türlü yolu var. İşte size bunlardan küçük bir yumak:

  • Durumu tespit edin. Duygularınızla yüzleşin. Kabul etmek kolaylaşır.
  • Yas tutun. Ama fazla uzatmayın
  • Kızıyorsanız kızın, suçluyorsanız suçlayın, ağlıyorsanız ağlayın. Ama bir yerde durun.
  • Güle güle deyin gidenlere ve onları bağışlayın. En azından bir cümle olarak tekrarlayın zaman zaman, gün gelir diliniz gönlünüzü ikna eder.
  • Anıları, pişmanlıkları ve özlemleri serbest bırakın. Zihninizde ve ruhunuzda yerleşecekleri yeri bulsunlar
  • Kendinizi düşünmeye başlayın. Hayal kurun, gelecekte nerede olmak istediğinizi, neler yapacağınızı tasarlayın.
  • Tecrübelerinizin sizi katılaştırmasına izin vermeyin. Aksine daha esnek davranın, şansa ve olumlu fırsatlara açık olun.
  • Vee tüm bunlardan da önemlisi; devam edin! Çünkü zaman, geri gelmez bir şekilde akıp gidiyor.

Asla bu gün olduğundan daha genç olmayacaksınız, ama daha iyi ve daha mutlu olmak için her zaman şansınız var. Bunu kullanın! 


Hiç yorum yok: