19 Şubat 2010 Cuma

GURUR VE İNAT


özlem pekcan'ın kitaplığından

Yaşam, bazen akıp giderken ve aslında hiç de bir şey olmuyorken, birden anlaşılmaz bir hal alabilir. Görüş açısı kaybolabilir, insan kendisini hiç de beklemediği bir kısır döngü içinde aynı şeyleri yaparken bulabilir. Bazen doğrudur bunlar, bazen de yanlış, ama toplamda bir katma değeri yoktur.

İşte bilge kişilerin bazen gülümseten, bazen hüzünlendiren ama her zaman düşündüren hikayeleri bu zamanlarda minik bir mum ışığı gibi koyu karanlıkları aydınlatabilir. Zihinde bir devreyi harekete geçirir ve eksikler tamamlanabilir, görüş geri gelir.

Dr. Yaşar Ateşoğlu, bu öykülerden zengin bir seçkiyi kitaplaştırmış.  Hem düşünce dünyanızı zenginleştirmek, hem de kötü gün biriktirmesi yapmak için okuyun bence.

Aşağıda sizin için kitaptan seçtiğim kısacık bir hikayeyi bulacaksınız. Diyojen ve zengin bir adam arasında geçen bir anektod. 

Şu sıralar insanlarla sorununuz mu var, birileri sizi çok mu zorluyor? Belki de en iyisi istediğini ona vermektir!

"Kendisine has yaşam biçimiyle tanınan düşünür Diyojen, bir gün zenginliğinden başka bir özelliği olmayan gururlu bir adam ile dar bir köprüde karşılaşmışlar. İkisinden birisinin yol vermesi gerekiyormuş. 

Zengin adam:
"Ben kenara çekilerek bir serseriye yol vermem," demiş.

Diyojen kenara çekilmiş ve:
"Ben veririm," demiş.
(Hayatınızı Değiştirecek Bilgelik Öyküleri, sf. 70, Neden Kitap, 2009, Dr. Yaşar Ateşoğlu)"

Hiç yorum yok: