20 Temmuz 2009 Pazartesi

Pazartesi Soruları: Genetiği değiştirilmiş tohumlar mı, genetiği değiştirilmiş toplumlar mı?

(Siz de yorumunuzu paylaşın!)

Yelda S. diyor ki:


Genetiği değiştirilmiş tohumlar konusunda wep'de yaptığım kısa gezintiden; tohumların genetiklerinin değiştirilerek kuraklığa ve böceklere karşı dayanaklılıklarını arttırıldığını, bu işlem yapılırken içlerine antibiyotik zerk edildiğini, bu tohumlarda tekrar tohumluk üretmek imkanının bulunmadığını, bu sektördeki şirketlerin sahip oldukları patentler nedeniyle tekeller oluşturduklarını öğrendim

Bu teknoloji "yeşil devrim" olarak adlandırılmakla birlikte, insan ve hayvan sağlığını nasıl etkileyeceğii konusunda tüketicilerin yeterince bilgilendirilmemesii dikkat çekici.

Bu konu uzun yıllar tartışılacağa benziyor. İnsan sağlığı üzerinde hiç de masum olmayan bir oyun oynandığını düşünüyorum.

Bu konuda, umarım, ilgili kurumlarımızda insan, hayvan ve bitki sağlığı konusunda gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. En azından bu tür ürünlerin etiketlendirilmesi suretiyle tüketicinin bilgilendirilmesinin sağlanacağını umut ediyorum.

Konun önemine atfen, genetiği değiştirilmiş tohumlar mı genetiği değiştirilmiş toplumlar mı tartışmasını gerekli buluyorum.

Sağlıklı yarınlara...

2 yorum:

Özlem Pekcan dedi ki...

Benim de takip ettiğim kadarıyla, genetiği değiştirilmiş organizmaların, çok yakın bir gelecekte insan genetiğinde de bazı deformasyonlara neden olacağı iddia ediliyor.

Türkiye'deki kısırlaşma oranının son yıllarda arttığı ve bu artışın, genetiği değiştirilmiş organizmalardan kaynaklandığı da iddialar arasında.

ömer dedi ki...

Etiketlemek iyi fikir, kim ne yediğini biliyor ki....