16 Haziran 2009 Salı

DUBAİ’DE HAFTA SONU

Yelda S.


....Bu kış 15 dereceye inen sıcaklıkla çok soğuk bir kış geçirdiklerini söylüyorlar....

.....giderken yanınızda hırka da götürün!

Hafta sonu iş için Dubai’deydim. Bu çok kısa seyahatimden izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Dubai, Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan 7 emirlikten biri. Gökdelenleri, rezidansları, yedi yıldızlı otelleri ve her biri 1000 dönüm üzerine kurulmuş dünya markalarının bulunduğu mega büyüklükteki alışveriş merkezleriyle (gördüklerim City Center, Emirates Mall) çöle inşa edilmiş beş yıldızlı bir şehir.

Denizi doldurarak palmiye şeklinde lüks villaların bulunduğu bir ada inşa edilmiş, bu adanın simetrik yöndeki eşinin inşaatı devam etmekte. Deniz karaya ulaştırılarak da bir haliç oluşturulmuş. Bu haliçte yatlarla gezinti imkânı var.

Orada bulunduğum süre içerisinde hava 45 dereceydi ve Dubai için oldukça makul bir sıcaklık olduğu, gelecek hafta 55 dereceye ulaşacağı söyleniyordu. Dışarıda sıcaklık fön makinesinden üfleniyormuş şeklinde hissediliyor. Bonus olarak da nem var! Bu kış 15 dereceye inen sıcaklıkla çok soğuk bir kış geçirdiklerini söylüyorlar. İklim durumları bu şekilde olup kışın “özelikle de Şubattaki alış veriş festivalinde” gidilmesi tavsiye edilir.

Otobüs durakları kapalı ve klimalı. Taksi ücretleri pahalı olmadığından gönül rahatlıyla tercih edilebilir. Havaalanından şehre taksiyle 35 dirhemle gelmek mümkün. Bu fiyat da yaklaşık 10 ABD Doları.

Bunun dışında, Otantik eşyaların satıldığı ve lokantaların bulunduğu bizim kapalı çarşının bir benzeri bulunuyor. Alışveriş merkezlerinde dünya markaları mevcut, elektronik eşyalar Türkiye’den (vergi olmadığından yaklaşık % 30) daha ucuz, ama Amerika’dan pahalı. Gezme fırsatımın olmadığı bir müze var. Enteresan olabilir.

Gideceklere öneriler; giderken yanınızda muhakkak, güneş gözlüğü, güneş koruyucu kremler, rahat ayakkabılar ile kapalı mekânlarda giyilecek hırka götürün.
Çöldeki safari turuna mutlaka katılın, ayrıca bir de balonla çöl turu var!

Hiç yorum yok: